Projekty dofinansowane przez Unię Europejską
• Projekt „Infrastruktura informacji przestrzennej dla powiatu gnieźnieńskiego cz. II”
W dniu 28 listopada 2024 r. Powiat Gnieźnieński podpisał kolejną umowę, która znacząco poprawi dostępność do usług elektronicznych oraz podniesie efektywność świadczonych usług. Projekt pod nazwą „Infrastruktura informacji przestrzennej dla powiatu gnieźnieńskiego część II”, w ramach „Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027, Działanie 1.4 Rozwój e-usług i e-zasobów publicznych w ramach ZIT”, otrzymał wsparcie finansowe z Unii Europejskiej.
Realizacja projektu odpowiada na problemy powiatu gnieźnieńskiego związane z zapewnieniem dostępu do usług publicznych, wykorzystaniem zasobów do powstawania opłacalnych działalności gospodarczych i rozwojem współpracy z przedsiębiorcami.
W ramach projektu zrealizowane zostaną zadania: modernizacja EGIB dla miast Gniezno, Kłecko, Trzemeszno, Witkowo i dla wybranych 60 obrębów; GESUT-energetyka; GESUT-telekomunikacja, BDOT500-drogi; sprzęt komputerowy; E-usługi – udostępnienie 3. e-usług na rozbudowanym portalu: e-Wniosek, e-Gestor, e-Wyłożenie; Cyberbezpieczeństwo, w tym m.in. licencje dostępowe serwera domeny, oprogramowanie antywirusowe i antyspamowe; promocja projektu; zarządzanie projektem.
Celem projektu jest stworzenie cyfrowych zbiorów danych przestrzennych, rozwiązań programistycznych oraz ogólnodostępnych usług cyfrowych. Jego wdrożenie przyniesie korzyści dla interesantów poprzez wsparcie i skrócony czas załatwiania spraw, obniżenie kosztów z tym związanych, szybszy dostęp do danych, łatwiejszą komunikację i możliwość zainicjowania spraw poza godzinami pracy Starostwa.
Projekt będzie miał również pozytywne oddziaływanie na pracę Starostwa. Zakłada ono wzrost standardów obsługi, możliwości realizacji celów strategicznych związanych z zapewnieniem wysokiego poziomu organizacyjnego, poprawę komunikacji na linii pracownik – klient, podniesienie efektywności pracy, zwiększenie liczby obsługiwanych klientów, poprawę wizerunku Powiatu i szybszą realizację zadań.
Po stronie pracowników projekt przewiduje szybszy dostęp do danych, usprawnienie komunikacji z klientami i szerszą ofertę współpracy, skrócenie czasu oczekiwania na dokumenty oraz obniżenie kosztów załatwiania spraw.
Inwestycja będzie miała szeroki wpływ społeczny, a także oddziaływanie na sferę gospodarczą, co przyczyni się do rozwoju i podniesienia konkurencyjności regionu.
Kwota dofinansowania z Unii Europejskiej wyniosła 9 070 249,57 zł, całkowita wartość projektu to 12 957 499,39 zł.
Gniezno, 28.11.2024 r.
• Projekt „Cyberbezpieczne Starostwo Powiatowe w Gnieźnie i jednostki podległe”
• Projekt „Zakup instalacji fotowoltaicznych i urządzeń wspomagających na jednym z budynków administracyjnych Starostwa Powiatowego w Gnieźnie – Słoneczna Geodezja”
Projekt pn. „Zakup instalacji fotowoltaicznych i urządzeń wspomagających na jednym z budynków administracyjnych Starostwa Powiatowego w Gnieźnie – Słoneczna Geodezja” jest realizowany w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Oś Priorytetowa 11: Instrument REACT-EU EFRR Działanie 11.3 Wspieranie kryzysowych działań naprawczych w obszarze poprawy efektywności energetycznej w sektorze publicznym (REACT-EU).
Celem strategicznym projektu jest zwiększenie efektywności energetycznej budynku Powiatowego Zarządu Geodezji Kartografii, Katastru i Nieruchomości w Gnieźnie mieszczącego się przy Al. Władysława Stanisława Reymonta 21B w Gnieźnie poprzez przejście na gospodarkę niskoemisyjną z wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii.
Wdrożenie efektywnych, przyjaznych środowisku technologii opartych na OZE umożliwi osiągnięcie celów szczegółowych, którymi są:
• redukcja emisji gazów cieplarnianych oraz substancji szkodliwych do atmosfery
• zmniejszenie kosztów bieżących poprzez obniżenie zużycia energii elektrycznej oraz energii cieplnej zużywanej na ogrzewanie budynku oraz ciepłą wodę użytkową
• zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Dodatkowe korzyści wynikające z realizacji projektu jakie odczują bezpośredni i pośredni odbiorcy to m.in. zwiększenie komfortu pracy oraz przebywania w budynku, poprawa jakości powietrza i stanu środowiska oraz zwiększenie atrakcyjności miasta i Powiatu.
W ramach przedsięwzięcia służącego poprawie efektywności energetycznej przewidziano następujące działania:
• modernizacja instalacji grzewczej obejmująca:
– wymianę kotła gazowego na powietrzną pompę ciepła,
– montaż zasobnika buforowego,
– wymianę grzejników w instalacji centralnego ogrzewania,
• modernizacja oświetlenia obejmująca:
– wymianę oświetlenia jarzeniowego na energooszczędne typu LED,
• montaż instalacji fotowoltaicznej.
Więcej informacji o projekcie można uzyskać tutaj.